בתי השקעות מובילים

בתי השקעות מובילים, שיפור השירות בשוק תחרותי


בשנים האחרונות ניכרת מגמה של בעלי הון ומשקיעים העוברים להשקיע באמצעות בתי השקעות מובילים. ניכרת גם מגמה של פנייה למסחר בניירות ערך וקבול החלטות באופן עצמאי או תוך הסתייעות ביועצי השקעות פרטיים מנוסים. שתי המגמות הללו באות בניגוד למגמה הפוכה – ירידה באטרקטיביות של השקעה ומסחר בניירות ערך דרך הבנקים. מה גורם למעבר הזה? מה מציעים בתי ההשקעות הללו שהבנקים אינם מציעים? מה היתרונות של בתי השקעות מובילים על פני עמיתיהם הקטנים יותר?

מעבר לבית השקעות – שילוב של עמלות נמוכות ורווחים גבוהים

בעבר הלא רחוק ניהלו מרבית המשקיעים את ענייניהם הכלכליים דרך הבנקים. הסיבה העיקרית לכך היתה פשוטה,לא היה תחליף של ממש למגוון השירותים שהם נתנו. בתי השקעות גדולים פנו בדרך כלל ללקוחות מוסדיים או לבעלי הון ופחות למשקיעים הקטנים ולשקי הבית. ואולם שינויים רגולטורים יחד עם חידושים טכנולוגיים ופתיחת האופציות למסחר עצמאי בני"ע, גרמו לבעלי הון כמו גם למשקיעים פרטיים לבחור בהשקעה באמצעות בתי השקעות מובילים כאופציה המועדפת עליהם. העמלות הנמוכות והרווחים הגבוהים יחסית שהציעו האחרונות האיצו את המגמה. ככל שעבר הזמן התברר כי מי שעבר לבתי ההשקעות הללו הרוויח היטב, מה שהגביר את המגמה.

שירות אישי, תגובה מהירה והתאמה מוחלטת של ההשקעה לצרכים

בתי השקעות מובילים כמו גם עמיתיהם הקטנים יותר מציעים ללקוחותיהם שלושה דברים חשובים. הראשון – שירות אישי מעולה, תוך מתן תשומת לב לצרכים הספציפיים של המשקיע, לנטיות ולרצונות שלו. הדבר החשוב השני הוא השירות הניתן באמצעות האינטרנט לאורך כל שעות היממה. שירות אישי על ידי נציג ניתן לקבל במשך שעות ארוכות מאלה שאותם מציע הבנק. גם התגובה לבקשה של משקיע מהירה הרבה יותר מזו שנותנים הבנקים. כל אלה, יחד עם העמלות הנמוכות כאמור לעיל, מסבירים חלק ניכר ממגמת המעבר לבתי ההשקעות הללו.

היתרון הגדול של בתי השקעות מובילים וקטנים כאחד על פני הבנקים הוא בעיקר בגמישות היחסית שלהם. מבחינת הבנק, ניהול תיק השקעות של לקוחות, ובעיקר אלה שאינם מוגדרים בעלי הון, הוא רק חלק מפעילות ענפה אחרת. עבור בית ההשקעות הלקוח המשקיע הוא העיקר, מה שמאפשר למקד בו את תשומת הלב ולנסות למקסם את הרווחים שלו בכל האמצעים האפשריים.

עם זאת, כל משקיע חייב לבחון היטב גם אופציות אחרות בנוסף לבתי ההשקעות. אופציה מעניינת להשקעה מוצעת, למשל, על ידי חברת קרן ONE. המדובר בהשלמת הון עצמי לעסקים, במטרה להשלים תהליך של קבלת מימון להמשך ההתפתחות שלו. ההשלמה כאמור היא למעשה הלוואה שמעניק המשקיע לעסק, המגובה במשכנתא הרשומה על שמו. ההלוואה נושאת גם ריביות נאות. השקעה עם תשואה נאה. זוהי רק דוגמה אחת מני רבות להזדמנויות הרבות שמזמן השוק הישראלי למשקיעים הן באמצעות בתי השקעות מובילים והן עצמאיים.