חברות השקעות

חברות השקעות – רתימת המקצוענות להגדלת הרווחים


השקעה באמצעות חברות השקעות הינה פופולארית מאד בישראל. מדוע הפכו החברות הללו לכל כך מקובלות? מה היתרון שלהן על פני השקעה באופן עצמאי? מה ההבדל בין חברות ההשקעה השונות? ושאלה חשובה נוספת – האם ישנן דרכים אחרות לבצע השקעות רווחיות חוץ מאשר בשוק ההון? בשורות הבאות ננסה להשיב על השאלות הללו.

בשנים האחרונות הפך שוק ההון למקום היחיד שבו ניתן לייצר רווח. הריבית הנמוכה הופכת פקדונות שקליים לבלתי רווחיים בעליל, ולא כל מי שיש בידיו סכומי כסף פנויים מעוניין בפעילות עסקית. מצד שני, רוב האנשים הללו אינם מבינים כיצד פועל שוק ההון ואינם מעוניינים להיכנס לעומק העניין. רבים פונים להשקעה באמצעות חברות השקעות, תוך אמונה שכספם נמצא בידיים בטוחות.

היתרון של חברת השקעות על פני השקעה באופן עצמאי טמון בעיקר בבניית תיק השקעות מאוזן ומותאם לצרכי המשקיע, המאפשר יצירת רווחים כמעט בכל תנאי. עם זאת, דמי הניהול שגובות חברות השקעות זולים לאין שיעור מאלה שגובים הבנקים, שעד לא מכבר שלטו בשוק. ההבדל בין חברות ההשקעה השונות נוגע בעיקר לתחום ההתמחות שלהן. יש המתמחות באג"ח, אחרות מתמחות בהשקעה בשוקי חו"ל וכיוצא באלה. בחירת החברה הנכונה מתבססת, לפיכך, הן על הנטיות האישיות של המשקיע והן על התשואה שחברות הללו מייצרות. עם זאת, חלק לא מבוטל מהמשקיעים בוחרים ה על פי הכימיה הנוצרת בין נציגי החברה לבינם.

השקעות רווחיות מחוץ לשוק ההון

עם זאת יש לדעת כי ניתן למצוא השקעות מעניינות לאו דווקא באמצעות חברות השקעות קלאסיות ולאו דווקא בשוק ההון. אחת ההשקעות מהסוג הזה היא השלמת הון לעסקים, מתן הלוואות לעסקים או ליזמים. חברת קרן ONE מציעה ללקוחותיה סוג כזה של השקעה.

אז מהי בעצם השלמת הון עצמי לעסקים? כאשר עסק כל שהוא זקוק להשקעה כספית על מנת להתרחב הוא פונה לבנקים ולקרנות ממשלתיות בבקשת סיוע. דא עקה, שכל אחד מהגופים שצוינו דורש מהעסק להציג הון עצמי, בדרך כלל בגובה 25% מהמימון הנדרש. עסק שאין ברשותו ההון הזה, עלול להיקלע למשבר. השלמת הון מאפשרת לעסק להציג הון עצמי נדרש ולזכות במימון הנכסף. את ההשלמה מלווים לו המשקיעים באמצעות קרן ONE, תוך מתן בטחונות מכסימאליים לקרן ותשואה נאה על ההשקעה. אלה בדיוק שני הדברים היוצרים השקעת ערך נאותה. הסיכונים בהשקעה כזאת נמוכים משמעותית מאשר ההשקעה באמצעות חברות השקעות ופוטנציאל הרווח זהה, פחות או יותר.