ייעוץ השקעות

ייעוץ השקעות

חזרה למאמרים

תחום זה עוסק במתן ייעוץ עבור קנייה ומכירה של ייעוץ השקעותניירות ערך.

העוסקים בייעוץ השקעות מחויבים ברישיון מטעם הרשות לניירות ערך. את ייעוץ ההשקעות בישראל ניתן לקבל לרוב במסגרת שירותים של בנקים ובתי השקעות, בנוסף למספר מצומצם של יועצי השקעות הפועלים באופן עצמאי.

בעבור אלו הרוצים לעסוק בייעוץ השקעות, נדרשים לעבור את מבחני ההסמכה של הרשות לניירות ערך. מבחנים אלו כוללים חמש בחינות: דיני ניירות ערך ואתיקה מקצועית, חשבונאות, סטטיסטיקה ומימון, כלכלה וניתוח ניירות ערך ומכשירים פיננסיים. יש וניתנת אפשרות לוותר על 3 מתוך 5 הבחינות באם נבחנו בנושאים אלו במסגרות לימודיות קודמות. לאלו העוברים את המבחנים בעבור ייעוץ השקעות נדרש לעבוד בתור מתמחים במשך חצי שנה עד לקבלת הרישיון.

רוב רובם של אלו העוסקים בייעוץ השקעות עובדים במסגרות הבנקאיות וחלק נוסף ומצומצם יותר עובד בחברות השקעה. אלו מחזיקים יועצי השקעות בכדי לענות על הצורך הקיים בציבור הלקוחות הרוצים להשקיע בשוק ההון. יועצי ההשקעות, מכורח תפקידם ורישיונם, הם הבלעדיים היכולים לייעץ בכל הקשור לניירות ערך אודות כדאיות בהשקעה, אחזקות, קנייה ומכירה של מניות, אגרות חוב, תעודות סל, קרנות נאמנות, אופציות, קופות גמל ועוד. בנוסף, יש ויועץ השקעות יעניק ייעוץ גם מחוץ לנושאים הקשורים בניירות ערך, בשירותים בתחום הפיקדונות, תוכניות חיסכון, הלוואות, משכנתאות ועוד.

אלמנט חשוב המובהר בחוק הישראלי אודות ייעוץ השקעות הוא חובתו של היועץ בעבור הלקוח בלבד ואין בייעוץ שהוא מעניק לפעול בעבור אדם אחר או הארגון שבמסגרתו הוא עובד. בנוסף, מחויב יועץ השקעות להתייחס באופן שווה למגוון לקוחותיו בלא קשר לסכומים אותם הם משקיעים.

על אף שהחוק מגדיר בצורה שלא משתמעת לשני פנים אודות מחויבות יועץ ההשקעות כלפי הלקוח מבלי לתת עדיפות למסגרת ממנה הוא בא, יש מקרים רבים שהדבר לא קורה בפועל ואלו העוסקים בייעוץ השקעות פועלים בכפיפה אחת עם אינטרסים של הגוף ממנו מגיע יועץ ההשקעות. ללקוחות המעוניינים בשירות של ייעוץ השקעות מומלץ במקביל להתעניין בתחום ניירות הערך באמצעות כלי התקשורת השונים, לבדוק אודות מוצרים חדשים, המלצות של גופים אובייקטיביים ועוד. בנוסף, יש תמיד לבחון את ייעוץ ההשקעות ולשאול לגבי אפשרויות נוספות קיימות גם אם היועץ מתעקש על דרך מסוימת אחת.

לחץ כאן למידע נוסף על השקעות