בנק השקעות

בנק השקעות – ריכוז אמצעים להשגת רווח כספי מקסימלי


בנק השקעות הוא בנק שכל מהותו במציאת הזדמנויות השקעה עבור כספם של הלקוחות, המופקד בו. אין מדובר בבנק רגיל, שכן הוא איננו פועל, בדרך כלל, מול לקוחות פרטיים. אין בו חשבונות עו"ש בצורה שמרבית האנשים מכירים מהבנקים בישראל. הלקוחות שכספם מופקד בבנק הם בדרך כלל לקוחות תאגידיים, גופים עסקיים שונים וכן גם גופים ממשלתיים שונים. המשותף לכל אלה הוא ההון הרב הרשום על שמם. לקוחות בעלי הון עצמי קטן יחסית יוכלו ליהנות פחות מהשירותים הטובים שמעניק הבנק ללקוחותיו.

תפקידיו השונים של בנק להשקעות

אחת הפעילויות המרכזיות של בנק השקעות מתמקדת בגיוסי הון עבור הלקוחות שלו. כיון שרובם ככולם בעלי הון משמעותי, כל אחד מהם המעוניין לגייס הון יכול לעשות זאת בעזרת הבנק. פעולה מקצועית של עובדי הבנק ומנהליו עשויה להביא תוצאות מצוינות עבור יזמים ומשקיעים כאחד. פעילויות נוספות של בנק השקעות הן יצירת מיזוגים ורכישות עבור לקוחות וחברות. בנק השקעות מסייע ככל הניתן ללקוחות שלו במהלך תהליך המיזוג, שעשוי להיות מסובך ומורכב.

פעילות חשובה של כל בנק השקעות מתמקדת בייעוץ השקעות ללקוחות הבנק או ללקוחות חדשים. הייעוץ מתבסס על הערכות מקצועיות של מיטב אנשי המקצוע והאנליסטים שהבנק יכול להשיג. הלקוחות, רובם ככולם, מבססים את הפעילות הכלכלית שלהם על ההערכות הללו. יש המבצעים בדיקות נוספות ויש שאינם מטילים ספק ופועלים על פי ההמלצות של נציגי הבנק.

השקעות רווחיות וסולידיות

בנק השקעות איננו חייב להתמקד בשוק ההון ויכול להתמקד בהשקעות אחרות, אם הן זמינות. אחד מסוגי ההשקעה הללו הוא השלמת הון עצמי לעסקים. השלמת ההון אמורה לפתוח בפני העסק אפשרות לבקש מימון בסכום משמעותי לשם הגדלת העסק. ההשקעה מגובה במשכנתא הנרשמת לטובת המלווה, ומצד שני עשויה לשאת ריבית של 7% – 10%, יותר מהביצועים של מרבית ניירות הערך והמכשירים הפיננסיים האחרים, ובסיכון נמוך, צירוף שלא ניתן למצוא בקלות, בדרך כלל. השקעה מסוג זה מוצעת על ידי חברת קרן ONE, המתמחה בתחום וצברה בו הצלחות משמעותיות.

ואולם יחד עם האמור לעיל מבצע בנק השקעות גם פעילות כספית עצמאית. המשמעות היא שהבנק משקיע את ההון העצמי שלו במכשירים פיננסיים שונים. הבנק לא רק מספק שירותי השקעה, תיווך וניהול סיכונים עבור הלקוחות שלו אלא מבצע גם פעולות דומות בעצמו. בנק השקעות ישקיע, בדרך כלל, בניירות ערך ומכשירים פיננסיים בסיכון נמוך.