נדלן השקעות

מציאת פרויקטים בתחום נדלן השקעות ויצירת רווח נאות למשקיע


בדיקת תחום הנדל"ן מעלה כי השקעה בתחום מעולם לא אכזבה את בעליה. בכל האמור בנושא נדלן השקעות לטווח רחוק תמיד השיאו רווחים גדולים, גם אם בשלבים כאלה ואחרים במהלך הדרך עלול הדבר להיראות כאלו ענף הנדל"ן גוסס. הדוגמה הטובה ביותר לכך היא שוק הנדל"ן בארצות הברית. משבר הסאאב פריים בסוף העשור הקודם גרם לצניחה במחירי הבתים, ואיתה במחיריהם של כל ניירות הערך והמכשירים הפיננסיים. נכון לשנת 2013 נמצא שוק הנדל"ן האמריקני בתהליך מואץ של התאוששות, אם כי ניכרים עדיין סימני המשבר. הצפי הוא שבתוך זמן קצר יחסית יחזור שוק הנדל"ן בארה"ב לערכו מלפני המשבר.

גם בישראל מציעות חברות נדלן השקעות שעשויות להתגלות כמשתלמות. למרות עליות המחירים המטאוריות של השנים האחרונות, הגאות בשוק הנדל"ן נמשכת וסופה לא נראה באופק. בתי השקעות רבים מתמחים בתחום ומציעים ללקוחות שלהם להשקיע בחברות הנדל"ן, הן בישראל והן בחו"ל.

חיבור בין המשקיע לפרויקט

אחת הצורות המקובלות לבצע בתחום נדלן השקעות היא השקעה במניות של חברות נדל"ן שונות. בחירת המניה הנכונה דורשת הכרה ולימוד של החברה, תחומי העיסוק שלה, רמת הרווחיות שלה והפוטנציאל לגידול הרווחיות. ההשקעה בחברה ספציפית היא פרי בחירתו של מנהל השקעות המעורה בתחום. המשקיע עצמו איננו קשור באופן ישיר להשקעה.

ואולם יש דרך אחרת לבצע בתחומי נדלן השקעות. הדרך הזאת מוצעת על ידי חברת קרן ONE, ונקראת השלמת הון לעסקים. היתרונות הגדולים של השקעה מהסוג הזה הוא היותה השקעה יחסית סולידית המכילה מרכיב מינימלי של סיכון, תמורת ריבית הנעה בין 7% ל-10% מסכום ההשקעה, מדי שנה. ריביות כאלה הן מעבר למה שמיצרות מניות כיום בדרך כלל סולידיות: מי שמבצע בתחום נדלן השקעות מהסוג הזה נהנה מרמה גבוהה של סולידיות. ההלוואה הניתנת לפרויקט או לעסק מגובה במשכנתא הנרשמת לזכותו של המלווה. הדבר הופך אותה ליחסית סולידית.

רווחיות: הרווחיות של הלוואה כזאת נעה בין 7% ל-10%. תשואה כזאת על ההון נרשמת רק במספר מצומצם של מניות בבורסה בכלל ובשוק הנדל"ן בפרט.

הצורך בהשלמת הון נולד בעקבות העובדה שהבנקים כמו גם קרנות שונות מטעם המדינה, אינם מוכנים להעניק הלוואה לעסק או לפרויקט שלא עומד לרשותו הון עצמי מינימאלי. במרבית המקרים מדובר ב- 25% מהסכום הכולל שנדרש לפרויקט. אלא שלמרבה הצער, ברשות בעלי עסקים רבים לא עומד הון עצמי כנדרש. השלמת הון עצמי לעסקים באה לתקן את המעוות ולאפשר להם לבקש מימון להמשך הפרויקט. הלוואה כזאת הינה, לפיכך, השקעה לכל דבר. יתרה מזאת – מי שמבצע בתחום נדלן השקעות כאלה קשור אליהן. הוא יודע בדיוק היכן מושקע כספו ומה מידת הסיכון שלקח.