קרנות נאמנות מובילות

קרנות נאמנות מובילות

חזרה למאמרים

קרנות נאמנות מובילות, קופות גמל והבטחת עתידו הכלכלי של החוסך

תכניות החיסכון השונות, הן לטווח קצר והן לטווח הארוך, נועדו לקחת את הסכום המושקע בהן ולהעניק לו ערך מוסף – קרי רווח כספי. קרנות נאמנות מובילות כמו גם קופות גמל הם כלים להשקעות וחסכון לטווח הרחוק, כשבלא מעט מקרים משמשות הקרנות הללו כעתודה הכלכלית של החוסך, שתשמש אותו לאחר היציאה לגמלאות..

מה בין קרן נאמנות לקופת גמלקרנות נאמנות מובילות

ההבדל הבסיסי בין שני המכשירים הכלכליים הוא פשוט: קופת גמל משמשת לרוב להבטחת עתידו הכלכלי של המשקיע. המאפיין הבולט של קופות גמל הוא שלא ניתן למשוך את הכספים שהושקעו בהן, אלא במקרים מיוחדים. אחרת, ניתן יהיה למשוך את הכספים רק לאחר גיל שישים. קרנות נאמנות מובילות ובכלל, מאפשרות משיכת הכספים בכל עת, בכפוף לתנאים שנקבעו מראש בעת ההפקדה לקרן.

הבדל נוסף בין קרנות נאמנות מובילות לבין תכניות פיננסיות אחרות הוא שכל קרן נאמנות חייבת להשקיע על פי מדיניות שהוצהרה מראש ובמכשירים פיננסיים קבועים. ישנן קרנות המאפשרות הצטרפות מפקידים חדשים על ידי הנפקת יחידות השקעה חדשות ולא רק בעת קנייה ומכירה של יחידת השקעה קיימת. חלק מקרנות הנאמנות, כולל קרנות נאמנות מובילות, מחלקות דיבידנדים למשקיעים. סוג אחר של קרנות צובר את הרווחים ומשתמש בהם להגדלת המינוף של הקרן.

קרנות נאמנות והשקעה באפיקים שונים

סוג מסוים של קרנות נאמנות רשאי להשקיע את ההון העמוד לרשותן בכל אפיק השקעה, כולל אפיקי השקעה מחוץ לשוק ההון. השקעה כזאת, לדוגמא, הינה השלמת הון לעסקים, סוג השקעה שאותו מנהלת חברת קרן ONE. המדובר בהענקת הלוואות לעסקים וליזמים המרימים פרויקט חדש ורווחי. אנשי המקצוע של קרנות נאמנות מובילות מזהים הזדמנויות כאלה ומשקיעים שם את כספי הקרן. המדובר בהשקעה בטוחה יחסית ורווחית מאד. הבטחון נובע מהמשכנתא הנרשמת לטובת המלווה. הרווחים נובעים מהריבית הגבוהה שבהן ניתנות ההלוואות הללו, שבלא מעט מקרים פתחו את הדלת בפני קבלת מימון בהיקפים גדולים מאד יחסית.

אפיקי השקעה אפשריים לקרנות הם קרנות כספיות – המשקיעות לטווח הקצר ומנסות ליצור רווחים במחזורי קנייה ומכירה קצרים. סוגי השקעה נוספים הם קרנות מנייתיות, קרנות שקליות וקרנות חו"ל. השמות של הקרנות כאמור מעידות על האופי שלהן.

במרבית המקרים עולים הרווחים של קרנות נאמנות מובילות על הרווחים שנוצרו באמצעי השקעה אחרים. זהו גורם המשיכה העיקרי שלהן, העשוי להניע משקיעים פוטנציאליים לעבור אליהן. ככל שמספר המשקיעים וסכומי ההשקעה גבוהים יותר, כך יכולה הקרן למנף עצמה טוב יותר ולהשיג תשואות נאות על ההשקעה.